Övrigt

Har du fått en bok i julklapp?

2013-12-24 14:52 #0 av: [Linsenhejhej]

God jul alla bokslukare!

Har du fått någon bok till julklapp, i så fall vilken eller vilka? GladSjälv får jag en läsplatta till julklapp, en Amazon Kindle 5. Ser fram emot att läsa på den.

Anmäl
2013-12-24 14:54 #1 av: Zynell

God jul!

Oj, skrev precis ett liknande inlägg hehe. Skulle inte vara fel med en Kindle. Funderar på att köpa en så småningom. Glad

Blomma Sajtvärd för Självpublicering, Paranormal romance & Tvillingflammor Ifokus.  Blomma
Stjärnor Författare och designer: www.nellieclind.com Stjärnor

Anmäl
2013-12-24 14:56 #2 av: [Linsenhejhej]

#2: Oj då, tänk att vi skrev samtidigt! Glad 

Anmäl
2013-12-24 14:56 #3 av: Evelina!

Inte jag, men min svärfar kommer att få en bok i julklapp. Titeln minns jag inte just nu.

/Evelina, sajtvärd på löpning, medarbetare på inredning och kaninhoppning

Anmäl
2013-12-24 16:19 #4 av: chade

Jag har fått hundraåringen, och Nyckeln som är sista delen i en serie :)

Små stjärnor lyser också i mörkret.

Anmäl
2013-12-24 21:58 #5 av: Imasy

Japp, jag gick och köpte första delen i Grottbjörnens folk av Auel och gav till mig själv från barnen Skrattar

Fick andra delen i serien av sambon och så har jag skickat efter böcker åt mig själv i julklapp som kommer med posten i veckan förhoppningsvis. Funderar på att spendera en del av julklappspengarna till att köpa resten av delarna i Auel serien. Tycker det liksom blir roligare att läsa när jag vet att jag kan plöja igenom rubbet på stört.

// Jennie - Sajtvärd för Katter, Hamster, Dvärghamster, Brott och Litteratur. 

~Välkommen!~

Anmäl
2013-12-24 22:50 #6 av: Apootie

God jul!

Jag fick "Drunkna inte i dina känslor" av Maggan Hägglund, och "The Illustrated Signs and Symbols Sourcebook" av Adele Nozedar Skrattar

Anmäl
2013-12-25 00:02 #7 av: [Linsenhejhej]

Jag fick boken "Ursäkta att man vill bli lite älskad"-.Glad

Anmäl
2013-12-25 13:31 #8 av: naaw

Jag får alltid en eller flera böcker av mamma i julklapp. Det är en tradition vi har :) I år fick jag "Sju jävligt långa dagar" Av Jonathan Tropper och "Tidsresenärens hustru" av Audrey Niffenegger.

Anmäl
2013-12-28 19:11 #9 av: Yelly Bean

Jag fick Den femte vågen av Rick Yancey i julklapp. Glad

Anmäl
2013-12-29 19:55 #10 av: Tova.O

Jag fick alla de fem böckerna i serien The Mortal Instruments. :D Så jag blev superglad för jag har velat ha dem väldigt länge! Nu blir det läsning för resten av lovet.

Anmäl
2013-12-29 20:32 #11 av: Tarotstollan

Tyvärr inga böcker! Folk har slutat att ge mig böcker för flera år sedan eftersom jag har sådana massor!

Igår gjorde jag ingenting och blev inte klar, så jag fortsätter idag!

Anmäl
2013-12-29 20:55 #12 av: ilenna90

jag fick 'incomplete' av lindy zart, en ronaldo-bok och divergent av veronica roth :D 

Anmäl
2013-12-30 16:13 #13 av: [Lilyz]

Fick inga böcker men däremot pengar som delvis gått till att beställa en bunt SkämtarHoppades på att få dem idag eftersom jag tog snabbfrakt och de ska ha skickats i fredags, men icke. Så nu får jag vänta minst två dagar till Ledsen

Anmäl
2014-01-04 15:10 #14 av: [Tex]

Jag fick en hel del böcker. Men för att det ska bli rätt har jag själv fått valt ut vilka och varit med när de beställts. Det blev en hel del böcker.. fick en bokhylla i julklapp också. Glad

De jag redan har fått är:
The Picture of Dorian Gray and Other Works http://www.adlibris.com/se/bok/the-picture-of-dorian-gray-and-other-works-9781435139435
Grimm's Complete Fairy Tales http://www.adlibris.com/se/bok/grimms-complete-fairy-tales-9781435141865
The Complete Sherlock Holmes http://www.adlibris.com/se/bok/complete-sherlock-holmes-9781435114944
Dracula http://www.adlibris.com/se/bok/dracula-9789173271905
Vargsläkte : lykanthropos I http://www.adlibris.com/se/bok/vargslakte-lykanthropos-i-9789197895354
Clockwork Angel http://www.adlibris.com/se/bok/clockwork-angel-9781406330342
Raziel http://www.adlibris.com/se/bok/raziel-9781439191927
Shadow of Night http://www.adlibris.com/se/bok/shadow-of-night-9780670023486
Daughter of the Forest http://www.adlibris.com/se/bok/daughter-of-the-forest-9780765343437

De vi har beställt och som förhoppningsvis kommer nästa vecka är:
Julie of the Wolves http://www.adlibris.com/se/bok/julie-of-the-wolves-9780060540951
Don't Breathe a Word http://www.adlibris.com/se/bok/dont-breathe-a-word-9780061689376
Nos4a2 http://www.adlibris.com/se/bok/nos4a2-9780062200570
On Dublin Street http://www.adlibris.com/se/bok/on-dublin-street-9780451419705
Alice's Adventures in Wonderland & Other Stories http://www.adlibris.com/se/bok/alices-adventures-in-wonderland-other-stories-9781435122949
Jules Verne: Seven Novels http://www.adlibris.com/se/bok/jules-verne-seven-novels-9781435122956
Charles Dickens: Five Novels http://www.adlibris.com/se/bok/charles-dickens-five-novels-9781435124998
Wicked as They Come http://www.adlibris.com/se/bok/wicked-as-they-come-9781451657883
Baree http://www.adlibris.com/se/bok/baree-9781557041326
Kazan http://www.adlibris.com/se/bok/kazan-9781557042255
Wool http://www.adlibris.com/se/bok/wool-9781780891231
Stäppens krigare http://www.adlibris.com/se/bok/stappens-krigare-9789100119522

De som fortfarande är tillfälligt slut men som ska beställas så fort de kommer in är:
Hans Christian Andersen Classic Fairy Tales http://www.adlibris.com/se/bok/hans-christian-andersen-classic-fairy-tales-9781435142145
Jane Austen: Seven Novels http://www.adlibris.com/se/bok/jane-austen-seven-novels-9781435103191
The Complete Tales and Poems of Edgar Allan Poe http://www.adlibris.com/se/bok/the-complete-tales-and-poems-of-edgar-allan-poe-9781435106345
Skill with people : Att kunna hantera människor http://www.adlibris.com/se/bok/skill-with-people-att-kunna-hantera-manniskor-9789163314018?campaignId=3d72e7c0-9431-41bd-9517-4727e02c257d

Anmäl
2014-01-05 06:22 #15 av: [Glitterregn]

Inga böcker tyvärr, men däremot pengar. Så fort jag kan ta mig till bokhandeln så ska jag handla böcker!

Medarbetare på kameleonter Ifokus.

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.