# Söker tips var att hitta äldre böcker.
Author: medde

Är det någon som vet ett bra ställe som har ett bra utbud av äldre böcker? Jag har sökt på flera antikvariat  i Sthlm, men inte hittat alla dom jag söker. Någon fattas ännu och jag vill ha dom alla han skrev. Det är böcker skrivna mellan 1955 och 57. Men kanske en bra sök sida på nätet som som äldre böcker. Alla tips välkomna.

Mvh

Ps. Sorry om jag lade inlägget i fel grupp.Ds

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Kolla på olika loppis, bokborsen.se, antikvariat.net, tradera, ebay.

## Comment 2
Author: medde

Ebay kanske man ska kolla in, Tradera har jag kollat under en lång tid utan att finna dessa speciella böcker. Men dom andra två du nämnde ska jag verkligen kolla. Tack för tips.

## Comment 3
Author: Vixxen

Erikshjälpen och Röda korset kan vara värt att kolla!

## Comment 4
Author: medde

#3 Det visste jag inte, Tack ska kolla det under måndagen

## Comment 5
Author: Halvdansken

Vilka böcker är det du letar efter?

## Comment 6
Author: medde

Det är böcker skrivna av Caryl Chessman

"_Rättvisans ansikte" _samt denna men den finns inte i svensk utgåva _"__The Kid Was A Killer" . Har läst den då jag lånade den av en vän som hade funnit den i USA,  men vill ha en  egen hemma, Jag skulle även köpa en ny av denna "__Genom skärselden_" Eftersom min har sett sina bästa dagar, den är rent av i bedrövligt skick, så hittar jag på en i bättre skick köper jag om den.'  

Mvh

## Comment 7
Author: Endezeichen

Du kan pröva biblioteket? På mitt har de jävligt gamle böcker, men i och för sig lånar jag endast. Köper inte.

Beror på om du vill låna eller köpa :/

## Comment 8
Author: medde

Jag vill köpa för att ha hemma.
