# Ge mig tips på författare/böcker
Author: Allt oviktigt

Jag tycker att det är svårt att hitta någon författare som jag vill läsa böcker av så jag tänkte be om tips. För att underlätta så radar jag upp lite författare som jag gillar. Jag avskyr chick lit så ge mig för guds skull inga tips om sådant.

Författare som jag gillar

*   Arnaldur Indriðason
*   Karin Fossum
*   Lars Kepler
*   Eriksson & Axlander-Sundquist (kråkflickan och de andra böckerna)
*   Roslund & Hellström

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Gillian Flynns böcker är mycket bra. Det är thrillers/deckare och handlar ofta om hemska grejer men det gör ju Lars Kepler också. Min favorit är Mörka platser, men jag gillade även Vassa föremål och Gone Girl.

## Comment 2
Author: Pialinn

Johan Theorin, Arne Dahl, Åke Edwardson  

Elisabeth George, Ruth Rendel/ Barbara Vine (hennes pseudonym) Ken Follet , John Grisham, Robert Ludlum

## Comment 3
Author: Allt oviktigt

Tack för tipsen

## Comment 4
Author: Pialinn

Har kollat "mitt bibliotek" nu och hittat fler författare.

Anna Jansson, Åsa Larsson och Håkan Nesser.

Jussi Adler-Olsen, Harlan Coben, David Baldacci, Ann Cleeves och Peter Robinson.

Sen finns det tidigare författare som är mina favvo: Desmond Bagley, Ed McBain, Agatha Christie, Stieg Trenter och George Simenon.

En kvinna som skrivit om en medeltida munk Broder Cadfel är Ellis Peters. Han löser brott på 1300-talet.

## Comment 5
Author: Imasy

Mats Ahlstedts böcker kanske kan vara något? Är inne på fjärde boken i hans serie just nu.

## Comment 6
Author: korpsyster

S. J. Bolton och Elly Griffiths är bra författare.

## Comment 7
Author: Mirinda

Gillar du Karin Fossum så tror jag att **Karin Alvtegen**s böcker kan falla dig i smaken. De skriver båda om udda människor och man får mer än "bara" en deckare när man läser dem.

## Comment 8
Author: Allt oviktigt

Tack snälla för era tips

## Comment 9
Author: Pialinn

Har just läst  **Vart tog den söta lilla flickan vägen** av **Åsa Lantz.**

Som kompisen sa som rekommenderade den: Lite av Stieg Larson-stuk.
