# Skepp kommer lastat med litteratur
Author: Magrat

Så jag fick just ett trevligt meddelande av en vän. Om två till tre veckor kommer det en last med böcker hem till oss. Hemligt vilka, men det är riktigt spännande att inte veta heller.

Byter ni böcker med andra?
Har ni hittat bra böcker genom det?

## Comment 1
Author: MonicaLagerquist

Jag har tidigare gjort det men numera lyssnar jag ju bara så alla mina böcker har fått nya hem.

## Comment 2
Author: Magrat

Åh.. jag som älskar att strosa bland andra människors bokhyllor. Det är så himla kul att se folks smak.
Men förhoppningsvis glädjer dem någon annan nu.

## Comment 3
Author: Cireea

Vad roligt!  
Jag och min syster lånar böcker av varandra, men inte mer än så. Däremot så älskar jag att gå på loppis och få med mig högar av böcker hem.

## Comment 4
Author: Soligajag1

Va kul ! 
Visst byter jag böcker med mina kompisar , sedan får jag även böcker av en annan go’ vän. 

Vi byter grejer med varann / eller så ger jag bort en bok som present .

## Comment 5
Author: Tarotstollan

Jag har fått böcker av andra men aldrig gett bort några av mina. Skulle inte kunna skiljas från mina "älsklingar"! 😉

## Comment 6
Author: Magrat

Jag ger inte bort böcker jag tycker om, då blir det till att köpa en dublett och ge bort. Däremot om jag läser en bok som jag själv inte är jätteförtjust i, men som jag vet skulle passa en vän så får den flytta.

Man hittar ju mycket nytt av att någon annan som känner en, och vet böcker som man nog gillar.
