Litteratur iFokus

Litteratur

Etiketter: boktipsbokrecensionerförfattare
Läst 78 ggr
Pyttelite
1

En våldtäktsmans försvarstal eller stor konst?

Kulturprofilens fru, Katarina Frostenson, har släppt en ny roman om tiden då maken satt fängslad, dömd för våldtäkt.

Litteraturkritikerna är oense: är det storartad konst, eller en våldtäktsmans försvarstal? Kulturnyheterna sammanfattar debatten.

Poeten Katarina Frostenson förlorade sin stol i Svenska Akademien efter att hennes man, den så kallade kulturprofilen, anklagades för trakasserier och våldtäkt.

Han dömdes senare skyldig i två instanser, till fängelse i 2,5 år.

Har ni läst, köpt eller tänker läsa?

https://www.svt.se/kultur/en-valdtaktsmans-forsvarstal-eller-stor-konst-kulturprofilens-fru-vacker-debatt


Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.


Kulturprofilens fru, Katarina Frostenson, har släppt en ny roman om tiden då maken satt fängslad, dömd för våldtäkt. Litteraturkritikerna är oense: är det storartad konst, eller en våldtäktsmans försvarstal? Kulturnyheterna sammanfattar debatten.
  • Redigerat 2020-12-06 17:27 av Pyttelite
[Moon AppleGrey]
2
#1

Nej.
Läste inte den förra heller.
Nu är jag inte speciell insatt i målet, men är av den uppfattningen att hon har fel, och har därför inget intresse av att läsa om hennes "sanning".

Pyttelite
1
#2

#1: Det är dubbelbottnat - all bra litteratur är inte sann men ett köp skulle innebära ett stöd till den dömde eller oxå är jag fel ute.

Har inte tänkt att köpa än.


Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.


[Moon AppleGrey]
1
#3

#2: Var lite så jag tänkte också.

MonicaLagerquist
0
#4

Nu haj jag laddat ner K. Lägger F på bevakning på Legimus.

Kattutan men stolt Plåtis ägare