Litteratur iFokus

Litteratur

Etiketterdigitala-mediere-böckerappar
Läst 83 ggr
Maleficum
0

Tips på läsapp?

Jag har använd mig av Aldiko (på Android) i flera år för att läsa e-böcker och har alltid tyckt den funkat bra och gillat den. Men nu för ett tag sen så uppdatera dem den till Aldiko Next och nu känns den helt värdelös! Så svår orienterad och saker funkar inte alls som jag är van med eller vill ha dem!

Därför tänkte jag kolla här om någon har något tips på en bra läs app till (android) telefonen? Den ska vara lättnavigerad, lätt att lägga till böcker, lätt att se hur långt man kommit i boken och hur långt det är kvar (gärna med sidonummer) och stort plus om man kan läsa lånade biblioteksböcker på den också.

Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu

DesK
0
#1

Vad menar du med ”nu upptaxerade dem” dem kan inte uppdatera något. Åt vilket håll vill du gå? Dem antyder en riktning.

/Désirée

Maleficum
2
#2

#1: I en av de senaste uppdateringarna så bytte de ut den gamla versionen av Aldiko till en helt ny version där det inte funkar att läsa biblioteksböcker bla (går inte att logga in med Adobe ID), hela utseendet är också rörigt på den nya versionen.

Vill ha en app där man enkelt kan lägga till böcker, både såna man äger och såna man lånat på bibliotek (så det behövs Adobe ID). Ska gå att se medan man läser vilken sida man är på och hur många sidor det är kvar. Kunna ha nattläge (svart bakgrund) och att man enkelt kan ändra textens storlek och vara lätt att navigera (tydlig lista med böcker man håller på att läsa tex).

Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu

DesK
0
#3

Vet inte, men jag tror inte du kan få allt i samma app. Jag har flera olika appar för att läsa, bl a bokus och legimus

/Désirée

[Moon AppleGrey]
0
#4

#2: den app jag använder är ReadEra.
Tror Adobe fungerar i den?

Hittas på playbutik.

[Moon AppleGrey]
0
#5

#2: ReadEra har nattläge bl.a, och den sparar automatiskt sidan man är på.
Visar också hur många procent av boken man har passerat.
Lätt att använda tycker jag.
Den läser in dokument/filer automatiskt från mobilen, så om man exempelvis inte vill ha sitt vaccinpass/bevis i den så kan man ta bort den från appen manuellt.

Ah, och man kan välja storlek på texten, och vilken stil.

  • Redigerat 2021-12-11 23:31 av [Moon AppleGrey]
[Moon AppleGrey]
0
#6

Vet dock inte hur det är med lånade biblioteksböcker, då jag aldrig har lånat böcker digitalt.

Maleficum
2
#7

#3: Alla sakerna fanns i gamla Aldiko appen men inte i nya.

#4 Tack för förslaget :) Får leta upp och testa den.

Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu

[Moon AppleGrey]
1
#8

#7: ingen orsak, hoppas att den faller dig i smaken. 😊